XXVIII Bieg - Fundacja Światło-Życie w Bydgoszczy

Fundacja Światło-Życie Oddział w Bydgoszczy
Fundacja Światło-Życie Oddział w Bydgoszczy
Światło-Życie Oddział w Bydgoszczy
Przejdź do treści
XXVIII Bieg Sztafetowy i V Maraton Szlakiem Męczeńskiej Drogi bł. ks. J. Popiełuszki

4 października 2020 r., pomimo pandemii COVID-19, dla upamiętnienia 36. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. Księdza Jerzego Popiełuszki, odbył się 28. Bieg Sztafetowy i 5. Maraton Szlakiem Męczeńskiej Drogi Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.

Doroczny Bieg, odbył się, jak zawsze, w październiku, miesiącu, w którym ks. Jerzy poniósł męczeńską śmierć. Rozpoczął się Mszą św. w kościele pw. Świętych Polskich Braci Męczenników, miejscu w którym ks. Jerzy odprawił swoje ostatnie nabożeństwo różańcowe, podczas którego wygłosił znamienne słowa: Aby zło dobrem zwyciężać. Stąd wyruszył w swoją męczeńską drogę. Uczestnicy Biegu, podążając szlakiem tej niezwykłej Drogi, oddali hołd wielkiemu Kapłanowi.

Zawodnicy mieli do pokonania dystans ok. 40 km. Trasa przebiegała od Sanktuarium Nowych Męczenników w Bydgoszczy do Górska. Ostatni etap 2,5 km pokonali wspólnie wszyscy zawodnicy. Bieg zakończył się przy Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku. W miejscach upamiętniających męczeńską śmierć kapelana „Solidarności” została odmówiona modlitwa, zapalono znicze i złożono kwiaty. W ten sposób uczciliśmy błogosławionego ks. Jerzego, męczennika za wiarę.

Bieg pilotowany był przez rowerzystów „Rowerowej Brzozy”. Tego dnia oprócz biegaczy trasę pokonało 13 osób z PTTK Piętaszki, oraz 8 osób z Klubu Turystów Pieszych „Horyzont” z Solca Kujawskiego. Grupy piesze wyruszyły sprzed kościoła PŚBM o godz. 6:00 rano. Na metę w Górsku dotarli ok godz. 14:00. Na trasie biegu, co 10 km były punkty żywieniowe, przy których wolontariusze oczekiwali na uczestników biegu.

Po raz pierwszy Bieg Sztafetowy Szlakiem Męczeńskiej Drogi Księdza Jerzego Popiełuszki odbył się w 1992 roku. Pomysłodawcą i pierwszym organizatorem był nieżyjący już Eugeniusz Połtyn – prezes Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej „Orzeł”. Po 7 latach w organizację biegu włączył się Zarząd Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność”. W 2000 roku Bieg Sztafetowy został także wpisany do kalendarza imprez Krajowego Stowarzyszenia Kultury Zdrowotnej i Sportu NSZZ „Solidarność”, dzięki czemu wśród uczestników znaleźli się nie tylko członkowie i sympatycy Związku ale także młodzież ze szkół średnich, kluby biegaczy z terenu województwa, a także drużyny z innych regionów Polski m.in.: Stalowej Woli, Płocka, Poznania, Ostrowa Wielkopolskiego, czy Chojnic. W 2014 roku do organizatorów biegu dołączył Ruch Światło-Życie. Także w 2014 roku zmieniona została trasa biegu. Meta biegu znajduje się teraz na terenie Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku. Wcześniej bieg kończył się we Włocławku. Od 2016r bieg sztafetowy został połączony z maratonem. Obecnie Organizatorami są Ruch Światło-Życie Diecezji Bydgoskiej, Fundacja Światło-Życie Ośrodek w Bydgoszczy i NSZZ „Solidarność” Region Bydgoski.

Wróć do spisu treści