XXIII Bieg - Fundacja Światło-Życie w Bydgoszczy

Fundacja Światło-Życie Oddział w Bydgoszczy
Fundacja Światło-Życie Oddział w Bydgoszczy
Światło-Życie Oddział w Bydgoszczy
Przejdź do treści

 
W niedzielę, 25 października 2015 r., na starcie XXIII Biegu Sztafetowego Szlakiem Męczeńskiej Drogi bł. ks. Jerzego Popiełuszki, na placu parafii Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy stanęło około 220 zawodników. Pokonali trasę ok. 40 km, która była podzielona na 4, 10-kilometrowe etapy. Zawodnicy pobiegli ulicami: Szpitalną, Wojska Polskiego, Planu 6-letniego, Toruńską, Sporną, Fordońską, przez most na Wiśle, Czarnowo, Złąwieś Wielką do Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. J. Popiełuszki w Górsku.
 

 
W Biegu wzięły udział 23 drużyny. Większość biegaczy to Bydgoszczanie, ale tradycyjnie przyjechały drużyny z: Golubia Dobrzynia, Płocka, Inowrocławia, Szubina, Poznania, Ostrowa Wielkopolskiego, Solca Kujawskiego, Chojnic, Bytowa. Po raz pierwszy przyjechała drużyna ze Zdun k/Wrocławia. Jak co roku w Bieg wpisała się grupa wędrowców z Oddziału Miejskiego PTTK „Piętaszki”, która tę samą trasę pokonała pieszo. Wyszli wcześnie rano o godz. 6:00 sprzed kościoła, w którym ks. Jerzy odprawił ostatnią Mszę Świętą.
 

 
Wszystkie drużyny biegaczy wraz z kibicami, opiekunami oraz organizatorami rozpoczęli Bieg od udziału we Mszy Świętej o godz. 9:00, po której miało miejsce złożenie kwiatów przed obeliskiem bł. ks. Jerzego oraz na grobie śp. ks. prałata Romualda Biniaka. Start miał miejsce o godz. 10:15, a do mety zawodnicy dotarli ok. godz. 14:00. Przedstawiciele drużyn przed krzyżem w Górsku złożyli kwiaty oraz zapalili znicze. Ostatni etap, ok. 2,5 km od krzyża w Górsku do mety przy Centrum Edukacji Młodzieży wszyscy uczestnicy Biegu pokonali razem.
 

 
W Biegu Popiełuszki chciałem uczestniczyć z kilku powodów. Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko jest jednym z moich ulubionych świętych, więc to doskonała okazja do uczczenia Jego pamięci. Zarówno w kościele, w którym odbyła się ostatnia Msza św. przed tragiczną śmiercią, jak i podczas biegu. Poza tym można pogłębić swoją wiedzę, poprzez wizytę w muzeum poświęconej Jego osobie. W dodatku jest to także wydarzenie integrujące nie tylko Bydgoskich wiernych ale także ludzi z całej Diecezji – powiedział Szymon Olszewski, kapitan drużyny oazy młodzieżowej Ruchu Światło-Życie.
 

 
Ten Bieg różni się od innych biegów tym, że nie jest to bieg na  czas. Nie ma rywalizacji indywidualnej ani zespołowej. Jest jeden wspólny dla wszystkich cel – oddanie hołdu Wielkiemu Człowiekowi, męczennikowi za wiarę bł. ks. Jerzemu Popiełuszce. Nie ma też wpisowego, a każdy zawodnik otrzymuje koszulkę z podobizną ks. Jerzego oraz pakiet startowy. Na zakończenie Biegu dla wszystkich przybyłych organizujemy gorący posiłek – powiedzieli Regina i Marek Piątkowscy, organizatorzy z ramienia Fundacji.
 

 
Głównymi organizatorami tegorocznego Biegu byli NSZZ „Solidarność” Region Bydgoski, Ruch Światło-Życie i Fundacja Światło-Życie. Przy tej okazji dziękujemy wszystkim sponsorom oraz wolontariuszom za wsparcie Fundacji.
 

 
Wróć do spisu treści