Orszak 3K 2023 - Fundacja Światło-Życie w Bydgoszczy

Fundacja Światło-Życie Oddział w Bydgoszczy
Fundacja Światło-Życie Oddział w Bydgoszczy
Światło-Życie Oddział w Bydgoszczy
Przejdź do treści

Relacje z Orszaku Trzech Króli

6 stycznia 2023 r. świętowaliśmy 10-lecie Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli, który pojawił się po raz pierwszy na ulicach Bydgoszczy w 2014 r. Od razu też wpisał się do czołówki największych orszaków w Polsce. Z roku na rok widowisko zyskuje coraz większą popularność. Jest to niewątpliwie polski fenomen na skalę świata. Dawno już opuścił granice Polski. Orszaki można spotkać na ulicach wielu miast i miasteczek świata. W tym roku przeszły ulicami prawie 800 miejscowości w Polsce. Z okazji 10. rocznicy bydgoskiego Orszaku wydaliśmy album pamiątkowy, w którym znajduje się historia wszystkich wcześniejszych Orszaków.

Jubileuszowa edycja Orszaku zmobilizowała nas do ubogacenia wydarzenia. Jednym z pomysłów były dodatkowe, bogato zdobione kostiumy dla dworów królewskich. Przed startem orszaku, na schodach bazyliki pw. św. Wincentego a’Paulo byliśmy świadkami spotkania Trzech Króli z Herodem. Nowością tegorocznego orszaku była grupa osób w przebraniu świętych i błogosławionych patronów bydgoskich parafii. Pomysł nawiązywał do hasła orszaku 2023 r., które brzmi „Niechaj prowadzi nas Gwiazda!”. Gwiazda prowadząca Mędrców do miejsca narodzin Jezusa jest również znakiem dla nas, że w drodze do Jezusa potrzebujemy przewodników, którzy będą nam wskazywać drogę do świętości.

Królowie jechali na koniach i wielbłądzie. Wielbłąd Gacek po raz kolejny przyjechał do Bydgoszczy z mini ZOO w Horodyszczu. Tradycyjnie, trzej Królowie reprezentowali trzy kontynenty. W postać Króla Afrykańskiego, wcielił się Ernest Essuman Mensah, pochodzący z Ghany, nauczyciel j. angielskiego. Od ponad 30 lat mieszkaniec Bydgoszczy. Króla Azjatyckiego odegrał Andrzej Rona, który przez wiele lat występował w roli Herolda, natomiast postać Króla Europejskiego zagrał Sławomir Dzwoniarski. Odtwórcami Świętej Rodziny byli Julia i Janusz Staneccy z 5-miesięcznym Kubusiem.

Orszak Trzech Króli, to otwarty i radosny sposób świętowania Objawienia Pańskiego w przestrzeni miasta. Pomysł, który przywrócił starą polską tradycję jasełek ulicznych. Rozśpiewanych radosnych kolędników głoszących na ulicach Dobrą Nowinę o narodzeniu Jezusa.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział, zaangażowanie i współpracę. Cieszymy się, że to właśnie rodziny DK są głównymi aktorami Orszaku, ale też rodziny lub małżeństwa podejmują odpowiedzialność za poszczególne zadania, które składają się na całość Orszaku. Z perspektywy 10 lat widzimy, że ta forma doskonale się sprawdziła. Przy tej okazji zachęcamy rodziny do włączenia się w przygotowanie kolejnego Orszaku. To piękna sprawa, kiedy rodzice i dzieci razem się angażują, razem występują, razem świętują. Serdeczne Bóg zapłać Wszystkim za wszystko!

Z pozdrowieniami, Regina i Marek Piątkowscy.
 
Wróć do spisu treści