Orszak 3K 2021 - Fundacja Światło-Życie w Bydgoszczy

Fundacja Światło-Życie Oddział w Bydgoszczy
Fundacja Światło-Życie Oddział w Bydgoszczy
Światło-Życie Oddział w Bydgoszczy
Przejdź do treści
Hasło tegorocznego orszaku brzmiało „Panu dzięki oddawajmy”. Były to słowa Jana Kochanowskiego (Pieśń XIII. Księgi Wtóre). – Chcemy tym hasłem podkreślić naszą wdzięczność Bogu za wiele otrzymanych od Niego darów i łask, a w tym roku dziękujemy szczególnie za to, że dziesięć lat temu 6 stycznia stał się w Polsce ponownie dniem wolnym od pracy, po ponad 50-letniej przerwie – powiedział przedstawiciel organizatorów Marek Piątkowski.

W rolę Mędrców wcielili się: Arkadiusz Kozikowski (Baltazar), Mariusz Odjas (Kacper) oraz Grzegorz Mochalski (Melchior). – Podstawowym powodem udziału w orszaku jest możliwość uczestniczenia w wydarzeniu o głębokim wymiarze teologicznym, którego przesłanie stanowi wypełnienie sensu, sposobu pojmowania i realizacji w codziennym życiu mojej wiary – powiedział Mariusz Odjas, wcielający się w rolę Kacpra. – Jest to dla mnie wielki zaszczyt, ale również moment skonfrontowania się z tym, na ile jestem podobny do Świętego Józefa w byciu mężem, ojcem, mężczyzną, albo dokładniej, jak bardzo na co dzień się na nim wzoruję – dodał odtwórca roli św. Józefa Jan Frymark.

Sama Fundacja „Orszak Trzech Króli”, odpowiedzialna za organizację dotychczasowych wydarzeń w Polsce i na świecie, ze względu na ograniczenia zaproponowała w tym roku kilka inicjatyw, których opis można znaleźć na stronie www.oraszk.org.
6 stycznia ok. godz. 12:00 Trzej Królowie (bez orszaków i każdy osobno) przy śpiewie kolęd podążyli za gwiazdą ze Starego Rynku do kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bydgoszczy. O godz. 12:30 rozpoczęła się Msza św. po której odbędbył się pokłon Trzech Króli.


Drodzy Przyjaciele Orszakowi,

W związku z sytuacją COVIDową i ograniczeniami liczby uczestników, przekazujemy cztery pomysły na świętowanie Epifanii 2021 r. Można wybrać jedną z nich lub włączyć się we wszystkie działania.

1.      MINI ORSZAK

Do tej pory proponowaliśmy organizację jednego wspólnego Orszaku dla jednej miejscowości. Uczestniczyły w nim tysiące osób. W 2021 roku zachęcamy parafie, domy kultury, szkoły, żeby zorganizowały własne, mniejsze wydarzenia orszakowe tzw. Mini Orszaki. (Może być kilka Mini Orszaków w jednej miejscowości.) Mini Orszak to wspólne kolędowanie połączone z występem jasełkowym czy koncertowym, w którym występuje element pokłonu przed Święta Rodziną czy wędrowania do szopki. Ważne, żeby organizatorzy zapewnili bezpieczeństwo sanitarne osób uczestniczących.  Zgłoszenia od organizatorów Mini Orszaków są przyjmowane przez stronę www.orszak.org  Wszyscy zgłoszeni organizatorzy dostaną od Fundacji darmowe pakiety koron i śpiewników oraz ubezpieczenie.

2.      ORSZAK KOLĘD

Jest to spotkanie kolędowe, wypływające ze staropolskiej tradycji Świętych Wieczorów, podczas których ludzie gromadzili się w kościołach lub domach, by wspólnie śpiewać kolędy w okresie od Bożego Narodzenia do Święta Epifanii. Fundacja Orszak Trzech Króli proponuje śpiewanie kolęd w gronie rodzinnym i wraz ze znajomymi. Jeśli sytuacja epidemiczna pozwoli takie wieczory kolędowe mogą odbyć się w kościołach, szkołach czy domach kultury lub innym miejscu, gdzie znajduje się szopka i żłóbek z Dzieciątkiem. Proponujemy aby spotkania odbyły się  5.01 w godzinach od 17:00 do 20:00 . Kulminacyjnym punktem wieczoru byłoby zaśpiewanie o 19:00 kolędy Mędrcy Świata. Nagranie lub zdjęcie z kolędowania można przesyłać do Fundacji. Dzięki temu stworzymy mapę kolędową Polski. Będzie to piękne świadectwo wiary i sposób podtrzymywania tradycji. Zgłoszenia można dokonać www.orszak.org

3.      ORSZAKOWY CHALLENGE KOLĘDOWY

Zachęcamy rodziny, by nagrały filmik, na którym wspólnie kolędują w domu i umieściły go na Facebooku, Twitter, Instagram z hasztagiem #koledujmyrazem. Każdy filmik powinien kończyć się nominacją kolejnej rodziny do nagrania  kolędy lub pastorałki. Sposób wykonania jest dowolny (inscenizacja, rekwizyty, stroje itp.) W nagraniu powinny wystąpić minimum dwie osoby, a najlepiej całe rodziny. Nagranie nie powinno być dłuższe niż 5 minut, a kolęda musi być wykonana przez osoby występujące w filmiku. Uczestnik musi posiadać pełne prawa autorskie do ścieżki dźwiękowej, której używa. W razie potrzeby instrumentalną wersję dźwiękową można pobrać ze strony www.orszak.org  Prosimy o zamieszczanie nagrań od 01.12.2020 do 2.02.2021 r.

4.      SPACER ORSZAKOWY

Jest to propozycja dla rodzin chcących przespacerować się dnia 6.01.2021 r. szlakiem Trzech Króli. Przygotujemy projekty plansz związanych z mansjonami Orszakowymi (Herod, Gospoda, Anioły, Szopka, itd.), które organizator Spaceru może wywiesić w mieście. Plansze będą zawierały zadania dla zgłoszonych spacerowiczów. Następnie trzeba będzie przygotować lokalną mapkę trasy Orszakowej z zaznaczonymi miejscami-planszami. Ilość mapek i sposób ich dystrybucji musi zapewnić bezpieczeństwo epidemiczne (czyli niezbyt dużą liczbę osób w tym samym miejscu i czasie). Organizatorzy spacerów w miejscowościach Orszakowych będą mogli pobrać z Bazy Wiedzy projekty plakatów i inne materiały w formie elektronicznej, lub zakupić gotowe wydrukowane wersje w sklepie orszakowym. Zgłoszenia na  www.orszak.org
Wróć do spisu treści