Orszak 3K 2014 - Fundacja Światło-Życie w Bydgoszczy

Fundacja Światło-Życie Oddział w Bydgoszczy
Fundacja Światło-Życie Oddział w Bydgoszczy
Światło-Życie Oddział w Bydgoszczy
Przejdź do treści

I Bydgoski Orszak Trzech Króli
zgromadził prawie 5 tysięcy uczestników i był okazją do wspólnego śpiewania kolęd i okazywania radości z narodzin Jezusa.
Bydgoski Orszak Trzech Króli jest wydarzeniem o charakterze społecznym i religijnym polegające na przemarszu przez miasto aktorów amatorów przebranych za trzech króli, dwór i wojsko. Po raz pierwszy został zorganizowany w Bydgoszczy w 2014 r. Wzięło w nim udział ok. 5 tys. uczestników. Rok później liczba kolędników podwoiła się. Obecnie Bydgoski Orszak Trzech Króli jest jednym z największych w Polsce.

Scenariusz Orszaku nawiązuje do tradycji ulicznych jasełek i jest oparty na przekazie biblijnym. Jego uczestnicy opowiadają wciąż tą samą, prawdziwą historię, która wydarzyła się ponad 2 tys. lat temu w Ziemi Świętej. Pochód prowadzą Trzej Królowie symbolizujący Europę, Azję i Afrykę. Ich świtę stanowią orszaki w kolorach niebieskim, zielonym i czerwonym które symbolizują wiarę, nadzieję i miłość. Za nimi podążają mieszkańcy miasta – w kolorowych koronach na głowie, śpiewający kolędy. W ten sposób każdy może się przyłączyć do orszaku - stając się nie tylko biernym widzem, ale aktywnym uczestnikiem wydarzenia. Przemarsz kończy się przy stajence, gdzie królowie składają pokłon i dary Nowonarodzonemu Jezusowi.

Celem Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli jest radosne przeżywanie święta Objawienia Pańskiego, promocja postawy obywatelskiej oraz poczucia więzi z miastem. Wspólne śpiewanie kolęd podczas przemarszu ulicami miasta i włączenie się do grona kolędników łączy rodziny i całe społeczności.

Orszak Trzech Króli jest inicjatywą obywatelską bez powiązań politycznych. Organizatorem jest Ruch Światło-Życie, Fundacja Światło-Życie ośrodek w Bydgoszczy oraz wolontariusze. Wsparcia merytorycznego udziela nam także Fundacja Orszak Trzech Króli z Warszawy.

I Bydgoski Orszak Trzech Króli rozpoczął się Mszą święta w kościele Świętej Trójcy w Bydgoszczy. Kolorowy, radosny pochód przeszedł na Stary Rynek ulicami Świętej Trójcy, ks. Augustyna Kordeckiego, Focha i Mostową. Orszak poprowadzili Kacper, Melchior i Baltazar na koniach przebrani w stroje odpowiadające wydarzeniom opisanym w Ewangelii. Każdy z królów miał swoją świtę w odrębnym kolorze: niebieskim symbolizującym wiarę, zielonym oznaczającym nadzieję i czerwonym kojarzonym z miłością. Za królami podążali dworzanie, pastuszkowie i anioły także w strojach z epoki. Podczas przemarszu rozdawane były papierowe korony. W szopce na Starym Rynku dzieci złożyły rysunki z darami, które chciałyby dać nowonarodzonemu Jezusowi.
Pierwszy Orszak Trzech Króli odbył się w 2008 r. w Warszawie, jako kontynuacja jasełek w jednej z katolickich szkół. Przypominał o bogatej, polskiej tradycji jasełkowej oraz czerpał inspiracje z ulicznych parad organizowanych w miastach Hiszpanii i Meksyku. W 2011 r. z powodu uczynienia 6 stycznia dniem wolnym od pracy zainteresowanie orszakami znacznie wzrosło. Ich liczba stopniowo rosła, by w 2018 r. przekroczyć 600. Orszaki stają się tradycją świątecznego kalendarza. W styczniu 2020 przejdą ulicami 872 miejscowości w Polsce.  Są to prawdopodobnie największe uliczne jasełka na świecie.

Polski pomysł został podchwycony przez inne kraje. W 2013 roku Orszaki odbyły się na Ukrainie i w Republice Środkowej Afryki,  w 2014 r. na Ukrainie, we Włoszech, w Watykanie, w Niemczech, Anglii i Stanach Zjednoczonych.  W styczniu 2019 przeszły ulicami  22 miejscowości na świecie. Po raz pierwszy odbył się w Rosji.

Wróć do spisu treści