2018 - Fundacja Światło-Życie w Bydgoszczy

Fundacja Światło-Życie Oddział w Bydgoszczy
Fundacja Światło-Życie Oddział w Bydgoszczy
Światło-Życie Oddział w Bydgoszczy
Przejdź do treści

VII Bydgoski Marsz dla Życia i Rodziny


Serdecznie zapraszamy do udziału w Marszu dla Życia i Rodziny, który 10 czerwca 2018 r. przejdzie ulicami Bydgoszczy. Jak co roku będzie radośnie i kolorowo. Marsz zakończy się piknikiem rodzinnym oraz Festiwalem Nowe Spojrzenie na placu przy Bazylice św. Wincentego à Paulo.

Rok 2018 to rok ważnych rocznic i wydarzeń: 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, 40. rocznica wyboru św. Jana Pawła II na papieża, 50. rocznica wydania encykliki „Humanae Vitae”.

10 czerwca wychodzimy na ulice polskich miast, aby pod hasłem „Polska rodziną silna!” wyrazić wdzięczność Bogu za wolność i niepodległość, za każde ludzkie życie i każdą rodzinę. Pragniemy dziękować naszym przodkom za przechowanie dziedzictwa wiary i wszystkiego, co stanowi o naszej tożsamości. Chcemy jednocześnie wyrazić wobec władz publicznych oczekiwanie budowania przyszłości Polski na wartościach przechowywanych i chronionych przez poprzednie pokolenia Polaków – wiary i szacunku do życia ludzkiego w każdej fazie jego rozwoju, wartości małżeństwa kobiety i mężczyzny, rodzicielstwa oraz jak najlepszego wychowania młodego pokolenia.

Hasło tegorocznego marszu „Polska rodziną silna!” podkreśla zasadniczą rolę rodzin w budowaniu przyszłości Ojczyzny. Aby to zadanie mogło być przez rodziny realizowane, potrzeba zrozumienia i wszelkiej pomocy ze strony władz publicznych, instytucji kultury i oświaty, mediów oraz Kościoła.

Realizując wskazania zawarte w encyklice „Humanae Vitae”, w przeddzień marszu – 9.06.2018 r. w godzinach 9:00-14:00, w „Domu Polskim” przy ul. Grodzkiej 1 odbędzie się Ogólnopolskie Seminarium Naukowe pt. „Interdyscyplinarne aspekty obrony życia ludzkiego”, na które serdecznie zapraszamy (wstęp jest wolny, jednak liczba miejsc ograniczona).

VII Bydgoski Marsz dla Życia i Rodziny rozpocznie się w niedzielę (10 czerwca) Mszą św. o godzinie 12.30 w kościele oo. Jezuitów, podczas której będzie można podjąć Duchową Adopcję Dziecka Poczętego, czyli objąć modlitwą człowieka, którego życie jest zagrożone zabiciem w łonie matki. Marsz wyruszy z Placu Kościeleckich o godz. 14.00 i przejdzie ulicami: Grodzką, Mostową, Gdańską, al. Mickiewicza, al. Ossolińskich, Szymanowskiego do Bazyliki św. Wincentego à Paulo.

Spotkanie zakończy się piknikiem rodzinnym na placu przy bazylice. Program pikniku jest przygotowywany z myślą o rodzinach. Przewidziana jest tzw. „strefa dziecka” z miejscem do zabaw ruchowych i artystycznych. W czasie trwania pikniku od godz. 14.00-18.00 będzie możliwość oddania krwi. O godz. 15.00 na scenie przy bazylice rozpocznie się Festiwal Nowe Spojrzenie. Będzie też można odbyć niepowtarzalny spacer na wysokości kopuły bazyliki i w wyjątkowy sposób podziwiać panoramę Bydgoszczy.

W ramach przygotowań do marszu, dzieci przedszkolne i szkolne, zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym „Polska rodziną silna!”. Każde dziecko, biorące udział w konkursie otrzyma słodki upominek, natomiast na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Finał konkursu połączony z licytacją zwycięskich prac, będzie miał miejsce na scenie przy Bazylice św. Wincentego a’ Paulo. Organizatorem konkursu jest Diakonia Miłosierdzia Ruchu Światło-Życie, wchodząca w skład komitetu organizacyjnego Marszu dla Życia i Rodziny.

Na marsz zaproszeni są wszyscy, dla których ważne są wartości rodzinne i szacunek dla życia każdej osoby ludzkiej od poczęcia do naturalnej śmierci. Zarówno marsz jak i piknik, będą okazją do świętowania i integracji bydgoskich rodzin. Organizatorami Bydgoskiego Marszu dla Życia są wspólnoty katolickie oraz Fundacja Światło-Życie Ośrodek w Bydgoszczy.

Więcej informacji na www.bydgoskimarszdlazycia.siler.pl
lub www.facebook.com/MarszBydgoszcz/

Koordynatorzy VII Bydgoskiego Marszu dla Życia i Rodziny
Regina i Marek Piątkowscy
regina.piatkowska@gmail.com
Tel. 604-645-692

Fundacja Światło-Życie
Ośrodek w Bydgoszczy
oraz
Urząd Marszałkowski
Województwa Kujawsko-Pomorskiego


Organizują „Kujawsko-Pomorski Kongres „Ku Trzeźwości Narodu”, który odbędzie się w dwóch terminach i miejscach.

Pierwszy termin to 14 czerwca 2018 r., Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, pl. Teatralny 2 w Toruniu.

Drugi termin to 10 września 2018 r., miejsce – Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki, ul. Jagiellońska 3 w Bydgoszczy.

Projekt jest współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w ramach konkursu ofert nr 3/2018 pn. „Rozwiązywanie problemów alkoholowych w województwie kujawsko-pomorskim”.

Kongres „Ku Trzeźwości Narodu” jest kontynuacją Narodowego Kongresu Trzeźwości, który odbył się w dniach 21-23 września 2017 r. pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Celem tej inicjatywy jest integracja działań wszystkich środowisk starających się walczyć z plagą alkoholizmu w naszej Ojczyźnie: rządu i parlamentu, władz samorządowych, szkoły, rodziny i Kościoła. Inspiracją jest ogłoszony przez Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości „Narodowy Program Trzeźwości”. Aby wyjść z doświadczenia bezsilności w walce z plagą alkoholizmu i innych uzależnień spróbujmy zjednoczyć wszystkie siły osób i instytucji działających w naszym Województwie.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli:
1. TVP Bydgoszcz
2. Polskie Radio Pomorza i Kujaw
3. Przewodnik Katolicki


Kujawsko-Pomorski Kongres „Ku Trzeźwości Narodu”

Fundacja „Światło-Życie” Ośrodek w Bydgoszczy oraz Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego zorganizowali „Kujawsko-Pomorski Kongres „Ku Trzeźwości Narodu”, którego I edycja odbyła się 14 czerwca 2018 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego, pl. Teatralny 2 w Toruniu.

Spotkanie poprzedziła Msza Święta o godz. 10:00 w kościele NMP ul. Stary Rynek w Toruniu. Następnie o godz. 11:30 rozpoczęła się konferencja w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. Zaproszonych gości oraz uczestników konferencji powitał gospodarz miejsca, marszałek woj. Kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. Słowo wstępne wygłosił ks. biskup Wiesław Śmigiel, ordynariusz diecezji toruńskiej. Wśród prelegentów wystąpili: dr hab. Krzysztof Wojcieszek – prof. Pedagogium „Narodowy Program Trzeźwości”, mgr Jolanta Terlikowska – kierownik działu ds. rodziny i młodzieży PARPA, dr n. med. Wojciech Kosmowski z Kliniki Psychiatrii z Bydgoszczy oraz ks. dr hab. Piotr Kulbacki – prof. KUL.

Kongres „Ku Trzeźwości Narodu” jest kontynuacją Narodowego Kongresu Trzeźwości, który odbył się w dniach 21-23 września 2017 r. pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Celem tej inicjatywy jest integracja działań wszystkich środowisk starających się walczyć z plagą alkoholizmu w naszej Ojczyźnie: rządu i parlamentu, władz samorządowych, szkoły, rodziny i Kościoła. Inspiracją jest ogłoszony przez Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości „Narodowy Program Trzeźwości”. Aby wyjść z doświadczenia bezsilności w walce z plagą alkoholizmu i innych uzależnień próbujemy zjednoczyć wszystkie siły osób i instytucji działających w naszym województwie.

Chcemy uwrażliwić wójtów i samorządowców na problem statystycznego wzrostu spożycia alkoholu oraz pokazać sposoby zapobiegania temu zjawisku, powiedział organizator – Marek Piątkowski.

Projekt jest współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w ramach konkursu ofert nr 3/2018 pn. „Rozwiązywanie problemów alkoholowych w województwie kujawsko-pomorskim”. Celem jest uświadomienie problemu społecznego związanego z nadużywaniem środków psychoaktywnych, głównie alkoholu oraz redukcję przejawów patologii społecznych z tym związanych.

 

Kujawsko-Pomorski Kongres „Ku Trzeźwości Narodu”

Dzięki zaangażowaniu ks. Wacława Dokurno, Diakonii Społecznej, Diakonii Wyzwolenia, Bydgoskiego Ośrodka Fundacji „Światło-Życie” oraz Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy udało się zorganizowaćII edycję kongresu „Ku Trzeźwości Narodu”w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy, który odbył się 10 września 2018 r.

Spotkanie rozpoczęło się Mszą Świętą o godz. 9:00 w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Bydgoszczy. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp. Tadeusz Bronakowski. Następnie o godz. 10:30 rozpoczęła się sesja w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy.Zaproszonych gości oraz uczestników konferencji powitał gospodarz miejsca, wicewojewoda, Józef Ramlau. Słowo wstępne wygłosił ks. biskup Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości. Wśród prelegentów wystąpili: dr hab. Krzysztof Wojcieszek – prof. Pedagogium „Narodowy Program Trzeźwości”, mgr Jolanta Terlikowska – kierownik działu ds. rodziny i młodzieży PARPA oraz ks. dr hab. Piotr Kulbacki – prof. KUL.

„Obserwując sytuację społeczną w Polsce oraz systematyczny wzrost spożycia alkoholu, jak podają statystyki wynosi on dzisiaj ok 9,5 l czystego spirytusu na osobę, to widzę potrzebę podejmowania działań edukacyjnych w celu zapobiegania temu zjawisku. Narodowy Program Trzeźwości to bardzo dobre narzędzie propagujące, że jedynie ludzie trzeźwi mogą budować szczęśliwe społeczeństwo, oraz dobrą przyszłość” – powiedział Marek Piątkowski.

„Od 22 lat jesteśmy członkami KWC, dlatego też tematyka trzeźwości jest nam bliska. Motywację do podjęcia decyzji o przystąpieniu do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka oraz trwanie w niej wynika z wiary. Jest to post ofiarowany Bogu w intencji bliskich nam osób, które borykają się z problemem alkoholowym. Jednak za największy dar przynależności do KWC uznajemy odwagę. KWC wyzwoliła nas z lęku” – dodała Regina Piątkowska.

Kongres „Ku Trzeźwości Narodu” jest kontynuacją Narodowego Kongresu Trzeźwości, który odbył się w dniach 21 – 23 września 2017r pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Celem tej inicjatywy jest integracja działań wszystkich środowisk starających się walczyć z plagą alkoholizmu w naszej Ojczyźnie: rządu i parlamentu, władz samorządowych, szkoły, rodziny i Kościoła. Inspiracją jest ogłoszony przez Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości „Narodowy Program Trzeźwości”. Aby wyjść z doświadczenia bezsilności w walce z plagą alkoholizmu i innych uzależnień próbujemy zjednoczyć wszystkie siły osób i instytucji działających w naszym województwie.

Projekt był współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w ramach konkursu ofert nr 3/2018 pn. „Rozwiązywanie problemów alkoholowych w województwie kujawsko-pomorskim”.

XXVI Bieg Sztafetowy i III Maraton Szlakiem Męczeńskiej Drogi
Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki


10 listopada - Bal Niepodległości

Wróć do spisu treści