2018 - Fundacja Światło-Życie

Fundacja Światło-Życie
Fundacja Światło-Życie
Fundacja Światło-Życie
Fundacja Światło-Życie
Ośrodek w Bydgoszczy
Ośrodek w Bydgoszczy
Ośrodek w Bydgoszczy
Przejdź do treści
Wydarzenia
VII Bydgoski Marsz dla Życia i Rodziny


Serdecznie zapraszamy do udziału w Marszu dla Życia i Rodziny, który 10 czerwca 2018 r. przejdzie ulicami Bydgoszczy. Jak co roku będzie radośnie i kolorowo. Marsz zakończy się piknikiem rodzinnym oraz Festiwalem Nowe Spojrzenie na placu przy Bazylice św. Wincentego à Paulo.

Rok 2018 to rok ważnych rocznic i wydarzeń: 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, 40. rocznica wyboru św. Jana Pawła II na papieża, 50. rocznica wydania encykliki „Humanae Vitae”.

10 czerwca wychodzimy na ulice polskich miast, aby pod hasłem „Polska rodziną silna!” wyrazić wdzięczność Bogu za wolność i niepodległość, za każde ludzkie życie i każdą rodzinę. Pragniemy dziękować naszym przodkom za przechowanie dziedzictwa wiary i wszystkiego, co stanowi o naszej tożsamości. Chcemy jednocześnie wyrazić wobec władz publicznych oczekiwanie budowania przyszłości Polski na wartościach przechowywanych i chronionych przez poprzednie pokolenia Polaków – wiary i szacunku do życia ludzkiego w każdej fazie jego rozwoju, wartości małżeństwa kobiety i mężczyzny, rodzicielstwa oraz jak najlepszego wychowania młodego pokolenia.

Hasło tegorocznego marszu „Polska rodziną silna!” podkreśla zasadniczą rolę rodzin w budowaniu przyszłości Ojczyzny. Aby to zadanie mogło być przez rodziny realizowane, potrzeba zrozumienia i wszelkiej pomocy ze strony władz publicznych, instytucji kultury i oświaty, mediów oraz Kościoła.

Realizując wskazania zawarte w encyklice „Humanae Vitae”, w przeddzień marszu – 9.06.2018 r. w godzinach 9:00-14:00, w „Domu Polskim” przy ul. Grodzkiej 1 odbędzie się Ogólnopolskie Seminarium Naukowe pt. „Interdyscyplinarne aspekty obrony życia ludzkiego”, na które serdecznie zapraszamy (wstęp jest wolny, jednak liczba miejsc ograniczona).

VII Bydgoski Marsz dla Życia i Rodziny rozpocznie się w niedzielę (10 czerwca) Mszą św. o godzinie 12.30 w kościele oo. Jezuitów, podczas której będzie można podjąć Duchową Adopcję Dziecka Poczętego, czyli objąć modlitwą człowieka, którego życie jest zagrożone zabiciem w łonie matki. Marsz wyruszy z Placu Kościeleckich o godz. 14.00 i przejdzie ulicami: Grodzką, Mostową, Gdańską, al. Mickiewicza, al. Ossolińskich, Szymanowskiego do Bazyliki św. Wincentego à Paulo.

Spotkanie zakończy się piknikiem rodzinnym na placu przy bazylice. Program pikniku jest przygotowywany z myślą o rodzinach. Przewidziana jest tzw. „strefa dziecka” z miejscem do zabaw ruchowych i artystycznych. W czasie trwania pikniku od godz. 14.00-18.00 będzie możliwość oddania krwi. O godz. 15.00 na scenie przy bazylice rozpocznie się Festiwal Nowe Spojrzenie. Będzie też można odbyć niepowtarzalny spacer na wysokości kopuły bazyliki i w wyjątkowy sposób podziwiać panoramę Bydgoszczy.

W ramach przygotowań do marszu, dzieci przedszkolne i szkolne, zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym „Polska rodziną silna!”. Każde dziecko, biorące udział w konkursie otrzyma słodki upominek, natomiast na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Finał konkursu połączony z licytacją zwycięskich prac, będzie miał miejsce na scenie przy Bazylice św. Wincentego a’ Paulo. Organizatorem konkursu jest Diakonia Miłosierdzia Ruchu Światło-Życie, wchodząca w skład komitetu organizacyjnego Marszu dla Życia i Rodziny.

Na marsz zaproszeni są wszyscy, dla których ważne są wartości rodzinne i szacunek dla życia każdej osoby ludzkiej od poczęcia do naturalnej śmierci. Zarówno marsz jak i piknik, będą okazją do świętowania i integracji bydgoskich rodzin. Organizatorami Bydgoskiego Marszu dla Życia są wspólnoty katolickie oraz Fundacja Światło-Życie Ośrodek w Bydgoszczy.

Więcej informacji na www.bydgoskimarszdlazycia.siler.pl
lub www.facebook.com/MarszBydgoszcz/

Koordynatorzy VII Bydgoskiego Marszu dla Życia i Rodziny
Regina i Marek Piątkowscy
regina.piatkowska@gmail.com
Tel. 604-645-692
Fundacja Światło-Życie
Ośrodek w Bydgoszczy
oraz
Urząd Marszałkowski
Województwa Kujawsko-Pomorskiego


Organizują „Kujawsko-Pomorski Kongres „Ku Trzeźwości Narodu”, który odbędzie się w dwóch terminach i miejscach.

Pierwszy termin to 14 czerwca 2018 r., Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, pl. Teatralny 2 w Toruniu.

Drugi termin to 10 września 2018 r., miejsce – Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki, ul. Jagiellońska 3 w Bydgoszczy.

Projekt jest współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w ramach konkursu ofert nr 3/2018 pn. „Rozwiązywanie problemów alkoholowych w województwie kujawsko-pomorskim”.

Kongres „Ku Trzeźwości Narodu” jest kontynuacją Narodowego Kongresu Trzeźwości, który odbył się w dniach 21-23 września 2017 r. pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Celem tej inicjatywy jest integracja działań wszystkich środowisk starających się walczyć z plagą alkoholizmu w naszej Ojczyźnie: rządu i parlamentu, władz samorządowych, szkoły, rodziny i Kościoła. Inspiracją jest ogłoszony przez Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości „Narodowy Program Trzeźwości”. Aby wyjść z doświadczenia bezsilności w walce z plagą alkoholizmu i innych uzależnień spróbujmy zjednoczyć wszystkie siły osób i instytucji działających w naszym Województwie.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli:
1. TVP Bydgoszcz
2. Polskie Radio Pomorza i Kujaw
3. Przewodnik Katolicki


XXVI Bieg Sztafetowy i III Maraton Szlakiem Męczeńskiej Drogi
 
Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki

 
7 października 2018 r. z parafii pw. Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy wyruszy  XXVI Bieg Sztafetowy i III Maraton Szlakiem Męczeńskiej Drogi  Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki. Bieg zakończy się w Centrum Edukacji Młodzieży im. księdza Jerzego Popiełuszki w Górsku. Wydarzenie, jak co roku, będzie okazją do oddania hołdu męczennikowi za wiarę przez mieszkańców Bydgoszczy i okolic.
 

Doroczny Bieg, odbywa się zawsze w październiku, miesiącu, w którym ks. Jerzy poniósł męczeńską śmierć. Rozpoczyna się Mszą Świętą odprawianą w kościele pw. Świętych Polskich Braci Męczenników, miejscu w którym Kapłan odprawił swoją ostatnią Mszę Świętą i gdzie podczas nabożeństwa różańcowego nauczał: Aby zło dobrem zwyciężać. Stąd wyruszył w swoją męczeńską drogę. Uczestnicy Biegu, podążając szlakiem tej niezwykłej Drogi Krzyżowej, oddają hołd wielkiemu Kapłanowi, który nie zawahał się poświęcić swojego życia Bogu, Ojczyźnie i rodakom. Tradycją Biegu jest także wspólna modlitwa, zapalenie zniczy i złożenie kwiatów przed obeliskiem upamiętniającym bł. ks. Jerzego, na grobie śp. ks. Romualda Biniaka oraz przy krzyżu w Górsku.
 
 
Po raz pierwszy Sztafetowy Bieg Szlakiem Męczeńskiej Drogi Księdza Jerzgo Popiełuszki odbył się w 1992 roku. Pomysłodawcą i pierwszym organizatorem był nieżyjący już Eugeniusz Połtyn - prezes Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej „Orzeł”. Po 7 latach w organizację biegu włączył się Zarząd Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność”. W 2000 roku Bieg Sztafetowy został także wpisany do kalendarza imprez Krajowego Stowarzyszenia Kultury Zdrowotnej i Sportu NSZZ Solidarność", dzięki czemu wśród uczestników znaleźli się nie tylko członkowie i sympatycy Związku ale także młodzież ze szkół średnich, kluby biegaczy z terenu województwa, a także drużyny z innych regionów Polski m.in.: Stalowej Woli, Płocka, Poznania, Ostrowa Wielkopolskiego, czy Chojnic. W 2014 roku do organizatorów biegu dołączył Ruch Światło-Życie. Także w 2014 roku zmieniona została trasa biegu. Meta biegu znajduje się teraz na terenie Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku. Wcześniej bieg kończył się we Włocławku. Od 2016 r. bieg sztafetowy został połączony z maratonem.
 

XXVI Bieg Sztafetowy i III Maraton rozpocznie się Mszą Świętą o godz. 9:00 w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. Następnie o godz. 10:15 maratończycy oraz zespoły sztafetowe wystartują z placu przy kościele i pobiegną: ul. Ks. Biniaka, Wybieg, Hubala-Dobrzańskiego, Szpitalną, Wojska Polskiego, Chemiczną, Hutniczą, Toruńską, Sporną, Fordońską, DK80 przez most fordoński i dalej w kierunku Torunia.
 

Organizatorami są: Ruch Światło-Życie Diecezji Bydgoskiej, Fundacja Światło-Życie Ośrodek w Bydgoszczy i NSZZ „Solidarność” Region Bydgoski.
Wróć do spisu treści